08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

ترامپ ساختارشکن و جامعه عامه‌پسند آمریکا
1395/8/22 12:34:49 print

ترامپ ساختارشکن و جامعه عامه‌پسند آمریکا
ابراهیم متقی، استاد دانشگاه تهران

نظرسنجی‌هایی که در سال 2016 میلادی و قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار شد با جهت‌گیری همراه بود و به همین علت نیز برخلاف پیش‌بینی‌های صورت گرفته دونالد ترامپ به جای هیلاری کلینتون رأی آورد. آمدن ترامپ به عرصه رقابت‌های انتخاباتی یک شوک حزب و یک شوک اجتماعی به وجود آورد.

کسی گمان نمی‌کرد که ترامپ در کنوانسیون‌های ایالتی حزب جمهوری‌خواه موقعیت ویژه‌ای را به دست بیاورد. حتی زمانی که ترامپ به عنوان نماینده کنوانسیون‌های ایالتی می‌توانست در کنوانسیون ملی انتخاب شود، بسیاری معتقدند بودند که حزب جمهوری‌خواه بهتر است فردی مانند تد کروز یا کیسینگ را وارد فضای رقابت‌های نهایی کند. اما ترامپ به طور جدی ایستاد و مجموعه‌هایی را مورد خطاب قرار داد که لایه‌های اجتماعی فرودست آمریکا بودند.

در گزارش‌ها و میزگردهای رسانه‌ای آمریکا فردی همچون فرید زکریا که عنصری فرهیخته و دانشگاهی است و کار ژورنالیستی زیادی نیز انجام داده است، وقتی درباره ترامپ صحبت می‌کرد، به جای رعایت بی‌طرفی در یک وضعیت حمایت‌گرایانه از هیلاری کلینتون قرار داشت.

ذهنیت مجموعه‌های طبقه متوسط و طبقه متوسط به بالا به گونه‌ای بود که به الگوهای بوروکراتیک توجه داشتند و به مجموعه‌های حاشیه‌ای توجه نداشتند. این مهمترین مسئله‌ای بود که منجر به عدم تحلیل دقیق شد. سی ان ان آمریکا هر شب تحلیلی درخصوص این مسئله داشت که هیلاری کلینتون تا چه میزان می‌تواند کارت الکترا از ایالت‌های مختلف به دست بیاورد. به عنوان مثال در 4 نوامبر 272 کارت برای هیلاری پیش‌بینی کردند.

رسانه‌های آمریکایی وانمود می‌کردند که هیلاری کلینتون انتخابات را خواهد برد و نظرسنجی‌های داخل این کشور به غیر از نظرسنجی لس‌آنجلس تایمز که ترامپ را جلو نشان می‌داد، کلینتون را پیروز رقابت‌ها ارزیابی می‌کردند. در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا با عصبانیت علیه ترامپ سخنرانی می‌کرد. شاید این عصبانیت نشانه این بود که شرایط چندان مساعد به نفع کلینتون نیست.

علت دیگر در پیروزی ترامپ را شاید بتوان مسئله قانون اسلحه دانست. 105 میلیون نفر در آمریکا طرفدار آزاد حمل اسلحه هستند. باراک اوباما و هیلاری کلینتون دنبال این بودند که قانون منع حمل سلاح را تصویب کنند. بسیاری از افرادی که طرفدار حمل سلاح بودند به طور طبیعی در چنین شرایطی به ترامپ رأی دادند. ترامپ آدم تازه‌واردی بود که حرف‌های ضدساختار داشت. حرف‌های ساختارشکنانه او با ذهنیت اجتماعی آمریکا تطابق می‌کرد. تصور بر این است که طبقه متوسط و روشنفکر حرف آخر را در همه جا می‌زند. ساختار آمریکایی‌ها دموکرات نیست. بحث آنها بحث جمهوری است. کسی را برای ریاست‌جمهوری می‌خواهند که الزاما نابغه نیست. کسی را می‌خواهند که عامه‌پسند و با خانواده‌اش باشد.

ترامپ در تبلیغات خود با کل فرزندانش می‌آمد. این در حالی است که هیلاری کلینتون تنها یک بچه دارد. تعداد بچه‌های بیشتر در فرهنگ عامه‌پسند آمریکا نشان‌دهنده اصالت است. بنابراین ذهنیت «آمریکایی سفید» بخصوص در ایالت‌های کشاورزی‌محور دست به دست هم دادند تا تازه‌واری مانند ترامپ به ریاست‌جمهوری برسد که هیچ سابق حزبی و سیاسی ندارد، کارش را با کازینوداری در نیوجرسی شروع کرده است و بعد به فضای مدلینگ ورود کرده است. پیشینه این فرد به لحاظ اجتماعی آمریکا ماهیت سیاسی ندارد. زمانی که به برج‌سازی مشغول شد - چه در کانادا و چه در آمریکا - همیشه گران‌ترین برج متعلق به او بوده است.

تا یک روز مانده به انتخابات خانم کلینتون 2 تا 3 درصد نسبت به آقای ترامپ در نظرسنجی‌ها جلو بود. این در حالی است که جزئیات نظرسنجی‌ها همچنان که خودشان اعلام می‌کردند نشان می‌داد 3 تا 4 درصد خطا دارند. نظرسنجی‌های فاکس‌نیوز، سی‌ان‌ان و بلومبرگ براساس تماس تلفنی ثابت با شهروندان آمریکایی است. امروزه نیمی از جمعیت آمریکا تلفن ثابت ندارند. همین مسئله باعث می‌شود که نیمی از جمعیت نظرسنجی نشوند. در نیمه دیگر نیز آنچنان که بررسی‌ها نشان می‌داد در برخی موارد تنها 11 درصد حاضر به شرکت در نظرسنجی شده بودند.

در نظرسنجی‌ها یک قاعده وجود دارد که فرد پرسش‌شونده آن پاسخی را که احساس می‌کند مورد پذیرش جامعه نیست نمی‌دهد، یعنی اگر احساس کنند با گفتن رأی دادن به آقای ترامپ وجهه بدی برای آنها ایجاد می‌شود، ممکن است نگویند. برخی از شبکه‌ها همچون سی‌ان‌ان که طرفدار خانم کلینتون بودند از وی جانبداری می‌کردند. به عنوان مثال سی‌ان‌ان بعد از هر 3 مناظره بین خانم کلینتون و آقای ترامپ اعلام می‌کرد که خانم کلینتون براساس نظرسنجی‌های این رسانه اول بوده است. وقتی به جزئیات این نظرسنجی مراجعه می‌شد مشخص می‌شد تنها با 500 نفر به صورت تلفنی تماس گرفته است.

یکی از علت‌های شکست کلینتون در رقابت‌ها را شاید بتوان در این مسئله دید که نامزد دموکرات‌ها به شیوه سنتی عمل کرد. کلینتون انتخابات را جنجال‌برانگیز کرد و از همه قهرمانان، هنرپیشه‌ها و خواننده‌ها دعوت کرد تا به سمت او بیایند. این در حالی است که خانم کلینتون در طیف جوانان چندان جایگاهی نداشت.

در عین حال به نظر می‌رسد دونالد ترامپ به شیوه مدرن انتخابات را برگزار کرد. او جنجال سیاسی ایجاد نکرد. همچنین نرفتنش به مراسم فوت رئیس‌جمهور پیشین اسرائیل، برای او در لایه‌های پنهان آمریکا محبوبیت ایجاد کرد. در حدود 4 تا 4.5 میلیون نفر جوان زیر 35 سال آمریکا در هیچ نظرسنجی‌ای شرکت نکردند و منتظر اتفاقات بعدی مانده بودند. این‌ها یک ساعت قبل از انتخابات وارد میدان شدند و به ترامپ رأی دادند. نکته مهم دیگر این است که آقای اوباما در دوره دوم ریاست‌جمهوری خود به علت اختلافاتی که با کنگره پیدا کرد، جامعه آمریکا را کاملا دوقطبی کرده بود. مسئله خاورمیانه و موضع آمریکا دربرابر روسیه مقداری احساس انفعال در جامعه آمریکا ایجاد کرده بود.

پیروزی آقای ترامپ واکنشی نسبت به رفتارهای انفعالی آقای اوباما مقابل دخالت‌های روسیه در اوکراین و سوریه نیز بود. گرایش به فردی مانند ترامپ به یک باره ایجاد نشد. زیرساخت‌های جامعه آمریکا مهیای چنین اتفاقی بود. ترامپ شعارهای ضدساختار داد. بحث او این بود که نخبگان در فساد قرار دارند. ساختار در فساد قرار دارد. او همه را متهم کرد. او از ساختار فاصله گرفت و آن را متهم کرد. به طور طبیعی شرایط و زمینه‌های اجتماعی آمریکا باعث شد تا ساختارشکنی ترامپ بتواند جایگاه لازم را به دست بیاورد. جنبش‌های اقتصادی و هویتی در آمریکا بسیار جدی است. مسئله آمریکایی‌ها بیکاری است. آنها معتقدند تولید کالا به چین منتقل شده است و آمریکا تبدیل به یک واردکننده شده است. 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار