08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

حلقه مفقوده انقلابیون
1395/9/18 14:6:31 print

حلقه مفقوده انقلابیون
حجت الاسلام پیروزمند

در ابتدای بحث و در شروع کار باید تصریح کنم که وصف انقلابی بودن در کنار اسلامیت و ایرانیت یک وصف انضمامی در عرصه هویت ملی ما محسوب نمی شود. چون از کراماتی که خدا به حضرت امام(ره) کرد ارائه اسلام انقلابی به مردم بود. امام بر اساس تعالیم اسلام به مردم آموخت که باید انقلابی بود. از اسلام دفاع کرد و به همین جهت وقتی هویت انقلابی را میان می کشیم یک اصل جداگانه از اسلام نیست و اگر ویژگی های انقلابی بودن را بیان کنیم ویژگی های اسلامی بودن را بیان می کنیم. نکته دوم اینکه نسبت به انقلابی بودن باید درک مشترکی پیدا کنیم. برخی گمان می کنند انقلاب محدود بود به فروپاشی رژیم محمد رضا و چون این کار انجام شده انقلاب پایان یافته و دیگر موضوع انقلاب مطرح نیست و شرایط کشور را ، شرایط انقلابی مطرح کردن، القاء نا ارامی در جامعه است و  باید بپذیریم شرایط عادی شده و در یک رابطه طبیعی در داخل و خارج به اداره امرو بپردازیم. حال اینکه باید بگویم  انقلاب تمام شدنی نیست و تا گسترش دولت مهدوی مطلوب است که استمرار پیدا کند. به همین دلیل فروپاشی رژیم گذشته، خواستگاه انقلاب محسوب می شود و مقدمه انقلاب اصلی است و نشان می دهد عزم مردم این است که این اقدام، انجام شود. حال تا اراده الهی چه باشد؟ آنچه که به اراده مردم مربوط می شود این است که در این مسیر استوار باشند و بدانند چون به گفته امام تاکفر و شرک هست ما هستیم؛ باید در این مسیر استقامت کرد.

با توجه به این مقدمه که شرط اسلام مداری انقلابی بودن است و شرط انقلابی بودن اسلام مداری است و اینکه انقلاب تمام شدنی نیست، باید بدانیم که انقلابی بودن چند ویژگی دارد:

1- از ویژگی های انقلابی بودن هدفمندی است. کسی که انقلاب کرده به منظوری انقلاب کرده و آن منظور مهم است. در انقلاب اسلامی جریان دین در زندگی هدف بوده که همچنان هدف انقلاب محسوب می شود پس پایبندی به هدف از ویژگی های انقلابی است.

2- استکبار ستیزی است. به این دلیل که امت انقلابی باور دارد که در جهانی که ما زندگی می کنیم، بساط شرک و کفر برپاست و فریب مردم در دوری از طاعت الهی برپاست و بنای مرافقت و همراهی و کمک برای این جریان، ارزش ندارند؛ به همین دلیل قهراً  تقابلی بین جلوه اسلام و جبهه توحیدی و با استکبار الی الدوام ادامه دارد و میدان های او هم هر روز گسترده تر می شود. به همین دلیل اگر استکبار ستیزی را از انقلابیون بگیریم روحیه انقلابی گری را خشکانده ایم و اگر خشکانده شد باید منتظر پسرفت و زوال باشیم.

3- سازش ناپذیری است و این سازش ناپذیری توام با بصیرت است.  به معنای خشک مغزی و عدم انعطافات لازم نیست. اما در یک نسبت به جهت آرمان ها واصول اساسی سازش پذیری امکان ندارد و فرد انقلابی فردی است که آن اهداف و اصل را به درستی می شناسد و نسبت به آنها با صلابت برخورد می کند.

4- عدم اعتماد به کفار و مشرکین است. هر چند که در دنیایی که به سر می بریم که عصر ارتباطات است و نباید دشمن تراشی کرد و حداکثر مرافقت را بر مبنای توحید با دیگر ملل داشت، اما این واقعیت را هم نباید فراموش کرد که سران کفر با هم هماهنگی دارند و بنا بر برکندن بنیان اسلام را دارند و ما نباید فریب ظاهر سازی آنها را بخوریم. در عین اینکه در یک رابطه دیپلماتیک حداکثر استفاده را از طرف مقابل ببریم.

در نقطه مقابل و ویژگی دیگر انقلابی بودن دفاع از مستضعفین است و این را در ادبیات حضرت امام(ره) مشاهده می کنیم که در مقیاس ملی و جهانی نسبت به مستضعفین اهتمام ویژه داشتند که از مشخصه های اسلام انقلابی ارمغان امام(ره) است.  این درست مقابل تفکری است که فکر می کند برای باقی ماندن باید به صاحبان زر و زور اتکا کرد. امام تکیه اش را بر مستضعفین گذاشت و پیروز شد.

6- ویژگی دیگر اعتماد به توان خود و به مردم خود است و این اعتمادی بود که امام(ره) از آن بهره ویژه گرفتند. بعضی از این رفتار انتقاد داشتند که شما با کدام مردم می خواهی انقلاب کنی؟ اما در عمل امام تجربه کرد که اگر بر بنیان های ایمانی که در عمق جان مردم نفوذ دارد تکیه کند می تواند موج جهانی ایجاد پدید اورد.

7- روحیه جهادی داشتن است. امت انقلابی باید جهادی بیاندیشد و جهادی رفتار کند و جهادی کار کند و جهاد گری بدون از خود گذشتگی و تحمل نمی شود. بدون ائتلاف برای تحقق یک هدف بزرگ محقق نمی شود. در واقع یک فرد انقلابی در شرایط فعلی باید بیش از همه افراد در جهت رشد کشور فعالیت کند.

*قائم مقام فرهنگستان علوم قم

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار