08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

فلسطين، محور وحدت داخلی و همگرایی جهانی
1395/12/3 10:3:1 print

فلسطين، محور وحدت داخلی و همگرایی جهانی
مهدی صولی

تشکیل رژیم صهیونیستی در منطقه غرب آسیا محصول یک توطئه­ی جهاني بوده است، که به استناد اسنادی فراوان، قدرت های جهانی وقت به ویژه روسیه و انگلیس در آن سهم تعیین کننده داشته اند. همچنان که ناآرامي و بحران‌هاي متعددِ اين روزهای منطقه آشوب زده و بحرانی غرب آسیا و کشورهای آن نیز همانند همان دوران محصول همان توطئه ی جهاني و رقابت های بین المللی است.

فارغ از اینکه منشا این بحران چیست و به کجا باز می گردد، بحران‌هاي موجود در منطقه موجب شده است تا موضوع مهم و حیاتی "حمايت از فلسطين و آرمان آزادي قدس شریف" کم رنگ شده و به محاق رود. همین نکته به خوبی واقعیتی پنهان شده در پس ابرهای فریب و تزویر را نشان می دهد و قدرت‌هاي سود برنده از نتيجه این بحران ها را آشکار می سازد. همان هایی که آن روز، فریبکارانه رژيم صهيونيستي را در اين منطقه بوجود آوردند تا از طریق ایجاد اهرم فشار دائمی، مانع از ثبات و استقرار و پيشرفت مستقل منطقه شوند؛ امروز نیز برای بقای منافع خود و تداوم کارکردهای آن رژیم جعلی، تروریسم تکفیری و افراط گرایی را به جان ملت های منطقه انداخته اند. به شکلی گسترده و فزاینده از مبارزه با افراط گرایی سخن می گویند، اما در عمل، نزدیک ترین همکاری های همه جانبه را با رژیم اشغالگر اسرائیل دنبال می کنند.

به رغم حمایت های همه جانبه و نژاد پرستانه صهیونیسم بین الملل، قدرت های جهانی و به خصوص آمریکا، رژیم اشغالگر اسرائیل در میان افکار عمومی جهانیان منفور است چرا که غاصب است، حقوق مردم فلسطین را به رسمیت نمی شناسد، وحدت و یکپارچگی امت را مخدوش می کند، دل ها را ازیکدیگر دور می سازد، بر کینه توزی ها می افزاید، خشونت و افراطی گری را ترویج و حمایت می کند، به آرای جمهور ملت فلسطین اعتنا نمی کند و هویت تاریخی آنان را انکار می کند، زیاده خواه و افزون طلب است، به دنبال سلطه انحصاری بر منابع و منافع عمومی است، به هیچ تعهد بین المللی پایبند نیست، حرمت اماکن مقدس را هتک می کند، افکار عمومی جهانیان و مردم آزادی خواه را به هیچ می انگارد، دست به کشتار و جنایت می زند، با رفتاری غیر شرافتمندانه زنان، مردان، کودکان و سالمندان را در حصری غیر انسانی محبوس ساخته است و ده ها دلیل دیگر. این ها کافی است تا هر انسان آزادی خواه و عدالت طلبی که دلبسته ارزش های انسانی است، بر این رژیم سفاک و ددمنش برآشوبد و از حقوق مردم مظلوم فلسطین دفاع کند. به همین دلیل، دفاع از فلسطین، فقط دفاع از یک سرزمین یا یک ملت تحت ستم نیست، بلکه دفاع از انسانیت و صیانت از ارزش های جهان شمول اخلاقی است.  دفاع از فلسطین، پاسداشت کرامت و عدالت و تکریم همزیستی است.

با این نگاه، فلسطين محور وحدت است و در گستره جهانی آرمانی برای همه انسان ها و پیروان ادیان و مذاهب مختلف محسوب می شود. علاوه بر این کارکرد موثر جهانی، در سطح منطقه ای نیز، تمرکز بر آرمان قدس شریف، می تواند پایان دهنده بسیاری از لجاجت های افراط گرایانه، کینه توزی های مذهبی جاهلانه و اختلافات قوم انگارانه باشد.

در سطوح ملی و داخلی کشورها، ايجاد فضاي همدلي براي تحقق هدف والاي حمايت از مردم فلسطين و مبارزات حق‌طلبانه و عدالت جويانه آنان می تواند منجر به کاهش اختلافات داخلی و وفاق حول موضوع فلسطین به مثابه یکی از وجوه اجماع ملی محسوب شود.

این مهم در کشور ما از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که موضوع حمایت از فلسطین و مبارزه مستمر با رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی از اولین آرمان ها و مواضع برجسته در بیانات پیشگامان نهضت اسلامی و به ویژه بیانات صریح حضرت امام خمینی(ره) بوده است. در همه این سال ها، صهیونیزم ستیزی همواره جزو جدایی ناپذیر شعارهای مردم بوده است و به مطالبه ملی آنان از مسئولین و جریان های سیاسی مختلف مبدل شده است. با این وصف، ملّت‌هاي مسلمان و آزادي‌خواه، رهبران احزاب، جریان ها و سازمان های سیاسی، اندیشمندان و فعالان اجتماعی و عموم آحاد مردم با هر سليقه و روش، امّا می توانند در يك هدف گرد هم ­آیند و آن فلسطين و ضرورت تلاش براي آزادي آن است.

هم اکنون تجربه تاریخی سال های طولانی مقابله و مواجهه با اقدامات نژادپرستانه، غيرقانوني و غيرانساني رژيم صهيونيستي در مقابل همگان قرار دارد و بدون غرض می توان هر دو را ارزیابی منصفانه نمود که از میان دو راهکار "سازش" و "مقاومت"، کدام یک توانسته است در روند تحقق آرمان فلسطین، بازگرداندن حقوق پایمال شده آوراگان و ستمدیدگان، مهارخوی درنده و متجاوز رژیم صهیونیستی، تضعیف بنیانهای این رژیم و ممانعت از دست اندازی بیشتر آن به کشورهای منطقه، موفق عمل کند؟

آزادي جنوب لبنان و آزادي غزه که روند گسترش جغرافيايي رژيم صهيونيستي را معكوس گرداند از دستاوردهای کدام راهکار بوده است؟ جنگ 33 روزه لبنان و جنگ­های 22 روزه، جنگ 8 روزه و جنگ 51 روزه در غزه، همگي دلایلی معتبر و افتخار آمیز از برتری الگوی مقاومت است.

 

معاون امور بین الملل حزب موتلفه اسلامی  


rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار