08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

گدایی بانک‌ها از جیب ملت/ سرگیجه بانک ها در کلاف سردرگم
1395/12/15 8:36:49 print

گدایی بانک‌ها از جیب ملت/ سرگیجه بانک ها در کلاف سردرگم
با بررسی آمارها مشاهده می‌شود که پس از چند سال روند افزایشی در تسهیلات‌دهی، رشد نقطه‌به‌نقطه این رقم در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به شدت کاهش یافته است. روند کاهشی در مانده تسهیلات در سال ۱۳۹۴ نیز مشاهده شده است. در این دو برهه زمانی درآمدهای ارزی دولت نیز به شدت کاهش یافته بود.

گروه اقتصادی شهر- کفگیر بانک‌ها به ته دیگ خورده است و حالا می‌آیند تا کاسه گدایی را جلوی مردم دراز کنند بلکه قسمتی از هزینه‌های آنان جبران شود. چند روز پیش یکی از بانک‌های خصوصی اعلام کرد مشتریانی که حساب جاری دارند  باید مبلغی را در حساب جاری خود نگه داری کنند تا پشتوانه حساب جاری آنها باشد.

اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی اخیرا در جمعی با انتقاد از وضعیت فعلی بانک ها در کشور گفته بود: "نظام بانکی در دولت قبل تبدیل به قلک دولت شده بود، رئیس جمهور در سفر استانی می‌گفت فلان میلیارد تومان از پول بانک پرداخت می‌کنم؛ آخر مگر پول بانک پول رئیس جمهور یا دولت است؟ پول بانک، پول ملت است که سپرده‌هایشان را در آنجا گذاشتند و الان می‌بینند که نمی‌توانند آن سپرده‌ها را بگیرند و حالا در جاهای مختلف تجمع می‌کنند پول ما چه شد؟"

این صحبت‌ها البته با انتقاد بانک‌ها مواجه شد. خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته است که میزان بدهی دولت به بانک ها در این دولت نسبت به دولت قبل افزایش یافته است.

ایجاد موسسات وبانک ها توسط نهادها،سازمان ها واشخاص در طول دهه های گذشته ناشی از عملکرد ضعیف بانک های موجود در آن مقطع وعملکرد ضعیف بانک مرکزی بوده است،بطوریکه منابع سازمان ها، نهادها ومردم جذب می شد و به نسبت سپرده ها،خدمات در اختیار مدیران وکارکنان وشرکت های زیر مجموعه قرار نمی گرفت.

در نتیجه حجم عظیمی از درخواست ها در راهروهای بانک مرکزی وبدون نظارت مناسب مجوز گرفت، غافل از اینکه نظارت  وقوانین مناسب در دسترس نیست ومنابع مردم وسهامداران مورد تهدید قرار گرفت.

بررسی آمارها طی یک دهه اخیر نشان می‌دهد که در اکثر سال‌ها نرخ سود رسمی سپرده و تسهیلات از سطح نرخ تورم کمتر بوده؛ بنابراین نرخ واقعی سود، همواره منفی بوده است. این موضوع باعث می‌شد اخذ تسهیلات همواره کاری پرسود باشد، این روند در نیمه دهه ۱۳۸۰ با قانون منطقی کردن نرخ سود تسهیلات، شدت یافت. در این زمان، نرخ سود تسهیلات برای حمایت از تولید کاهش یافت. این در حالی است که نه تنها تولید ناخالص داخلی از محل رشد تسهیلات افزایش یافت، بلکه بخش قابل توجهی از منابع بانک‌ها تبدیل به مطالبات غیرجاری شد. کارشناسان معتقدند افزایش حجم تسهیلات‌دهی اگر چه می‌تواند در کوتاه‌مدت اثر آنی در بهبود تولید بگذارد، اما نمی‌تواند باعث رشد اقتصادی به شکل پایدار باشد. با بررسی آمارها مشاهده می‌شود که پس از چند سال روند افزایشی در تسهیلات‌دهی، رشد نقطه‌به‌نقطه این رقم در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به شدت کاهش یافته است. روند کاهشی در مانده تسهیلات در سال ۱۳۹۴ نیز مشاهده شده است. در این دو برهه زمانی درآمدهای ارزی دولت نیز به شدت کاهش یافته بود. در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به‌دلیل شدت یافتن اثر تحریم‌ها و در سال ۱۳۹۴ به‌دلیل افت قیمت نفت، سطح درآمدهای دولت کاهش یافته است و به نظر می‌رسد در این سال‌ها، نیز توان بانک‌ها برای عرضه تسهیلات نسبت به دیگر سال‌ها کاهش یافته است. در سال‌جاری اما روندها تغییر یافته است. از سوی دیگر، رشد سپرده‌های بانکی نیز از یک الگوی مشخص در هر سال پیروی نمی‌کند، به نحوی که پس از رشد قابل‌توجه در سال ۱۳۹۲، کم‌کم از سطح رشد آن کاسته شده است و پس از ثبت یک روند افزایشی در سال ۹۴، روند نزولی را در سال‌جاری ادامه یافته است. در نتیجه تداوم روند افزایشی در تسهیلات‌دهی و کاهش رشد سپرده‌ها می‌تواند بانک‌ها را با مشکل ترازنامه‌ای مواجه کند.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار