08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

نرخ‌شکنی بانک‌ها و خودروسازان در پرداخت سود به مشتریان/ مصوبات بانک مرکزی چطور دور زده می‌شود
1395/12/16 8:59:50 print

نرخ‌شکنی بانک‌ها و خودروسازان در پرداخت سود به مشتریان/ مصوبات بانک مرکزی چطور دور زده می‌شود
پیشنهاد افزایش سقف سپرده‌گذاری به میزان ۵۰۰ میلیون تومان تا حتی بالای یک میلیارد تومان برای مدیران شعب وسوسه‌انگیز می‌شود و خودشان مستقیم با مشتریان وارد مذاکره می‌شوند و بسته‌های به اصطلاح تشویقی ارائه می‌کنند.

گروه اقتصادی شهر- نرخ سود رسمی سپرده‌های علی‌الحساب بانک‌ها ۱۵ درصد است اما اکثر بانک‌ها آن را نادیده می‌گیرند، به نحوی که نرخ سود برای سپرده‌های کلان به ۲۵ درصد هم رسیده است. تنش در بازار رسمی پول ایران افزایش می‌یابد و رقابت بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای مجوز قانونی از بانک مرکزی برای حفظ سپرده‌های خود و حتی تلاش برای گرفتن سهم یکدیگر با پرداخت سود بیشتر از ۱۵ درصد مصوب شورای پول و اعتبار به سپرده‌های کلان شدت گرفته است؛ تلاشی که نتیجه آن تخریب بازار پول و افزایش قیمت تمام شده منابع بانک‌هاست و باعث افزایش نرخ موثر وام شده است.

نرخ‌شکنی در بازار پول با ورودی رقبای جدی به بازار جذب سپرده‌ها و پس‌اندازهای مردم در حالی شدت گرفته که آنها گویا ناگزیر به خودکشی پولی شده‌اند. چسبندگی نرخ سود در بازار رسمی پول آن هم در روزگاری که اوراق بدهی دولت با نرخ سود مصوب ۲۱ درصد و نرخ سود موثر برآورده شده ۲۷ درصد منتشر می‌شود و خودروسازان هم نرخ سود مشارکت را در طرح‌های پیش‌فروش به مرز ۲۷ درصد رسانده‌اند، به پاشنه آشیل بانک‌ها تبدیل شده است. بحران اعتباری بانک‌های گرفتار شده در رقابت مخرب از یک سو و شکست سیاست شبه‌دستوری تعیین نرخ سود بانکی از سوی دیگر دست دولت و بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود متناسب با نرخ تورم را بسته است. فعلا همه به یک موضوع می‌اندیشند؛ تا می‌توانید سپرده جذب کنید بی آنکه اندیشه کنند هزینه جذب سپرده با نرخ سود بالا و خردکننده از چه محلی تأمین می‌شود.

در هفته‌های پایانی سال بانک‌ها برای عقب نماندن از همدیگر به قول و قرارهای بین خودشان برای پرداخت ۱۵ درصد سود به سپرده‌های یکساله وفادار نمانده و بررسی‌های میدانی حکایت از دور زدن توافق بانکداران و نادیده گرفتن مصوبات بانک مرکزی دارد. جذب سپرده در قالب صندوق‌های رنگارنگ سپرده‌گذاری متعلق به بانک‌ها و هدایت سپرده‌گذاران کلان به سمت شعب خاص برخی بانک‌ها برای توافق بر سر نرخ سود سپرده‌ها در حال افزایش است. با این حال بانک مرکزی همچنان عنوان می‌کند با بانک‌های متخلف برخورد می‌شود، پرونده مدیران بانک‌های متخلف به هیأت انتظامی بانک‌ها ارسال می‌شود و بانک‌های صف‌شکن در جذب سپرده با نرخ سود نامتعارف با جریمه‌های سنگین مواجه می‌شوند. البته به جز تعداد معدودی از بانک‌های دولتی و البته خصوصی که همچنان نرخ سود سپرده‌های یکساله را ۱۵ درصد اعلام می‌کنند، اما مراجعه به شعب بانک‌ها نشان می‌دهد با پیشنهاد سپرده‌گذاری با ارقام بالای ۵۰ میلیون تومان نرخ سود سپرده بین ۱۸ تا ۲۰ درصد اعلام می‌شود اما پیشنهاد افزایش سقف سپرده‌گذاری به میزان ۵۰۰ میلیون تومان تا حتی بالای یک میلیارد تومان برای مدیران شعب وسوسه‌انگیز می‌شود و خودشان مستقیم با مشتریان وارد مذاکره می‌شوند و بسته‌های به اصطلاح تشویقی ارائه می‌کنند.

مراجعه به شعب بانک‌ها نشان می‌دهد که پرداخت سود ۱۵ درصد فقط در مورد سپرده‌های افراد دارای پس‌انداز کمتر از ۵۰ میلیون تومان صدق می‌کند و افرادی که پول بیشتری داشته باشند با روی خوش مدیران شعب بانک‌های نرخ‌شکن مواجه می‌شوند. این در حالی است که روی تابلوی اعلانات شعب و وب‌سایت اکثر بانک‌ها و موسسات اعتباری نرخ سود همان میزانی است که بانک مرکزی اعلام کرده اما در مذاکره راه برای چانه‌زنی و توافق برای نرخ سود بالاتر باز خواهد بود.

ترفند بانک‌ها برای جذب سپرده‌های کلان با نرخ سود توافقی شامل افتتاح حساب سرمایه‌گذاری خاص حتی با پرداخت سود به سپرده‌های عادی و فرعی، سپرده‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، پرداخت تسهیلات درقبال سپرده‌گذاری با چاشنی پرداخت سود ۲۰ درصد، ارائه مشوق‌های بانکی و خدماتی همچون کارت‌های هدیه، اعطای تسهیلات ارزان قیمت به طور غیرمستقیم به افراد معرفی شده از سوی سپرده‌گذاران کلان می‌شود. افزون بر این بانک‌ها و موسسات اعتباری برای جذب سپرده‌های کمتر از ۵۰ میلیون اقدام به جذب پس‌انداز مردم در قالب اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری آن هم با مجوزهای خاص از بانک مرکزی با نرخ سود ۱۸ تا ۲۰ درصد می‌کنند.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار