08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

وضعیت بازار خودرو قبل عید/ تحویل دو هفته‌ای برخی خودروها در سایپا و ایران‌خودرو
1395/12/17 8:3:42 print

وضعیت بازار خودرو قبل عید/ تحویل دو هفته‌ای برخی خودروها در سایپا و ایران‌خودرو
به نظر می‌رسد بخش عمده نتایج این قراردادهای همکاری اثرات خود را از سال 96 نشان خواهد داد و محصولات تولیدی خودروسازهای ایرانی را تا حدودی از تکرار سال‌های گذشته خارج خواهد کرد.

گروه اقتصادی شهر- بازار قبل عید محصولات ایران‌خودرو و سایپا بسیار متأثر از ارائه خودروهای جدید این شرکت‌ها در سال 96 نشان می‌دهد. در حال حاضر هر 2 شرکت محصولات پرتیراژ خود شامل پژو و پراید را به صورت تحویل فوری ثبت سفارش می‌کنند و از سویی محصولات پرکیفیت‌تر آنان در رده محصولات رنو تا پایان تابستان و اوائل پاییز سال آینده پیش‌فروش شده است. سایپا به تازگی با ارائه محصول کوییک خود که هاچ‌بک خودروی ساینا محسوب می‌شود رقیبی در حد و اندازه پژو 206 ایران‌خودرو تراشیده است. البته که شاید مهمترین مزیت آن برای مشتریان در مقایسه با پژو 206 برخورداری از گیربکس اتوماتیک باشد که گفته می‌شود در همان محدوده قیمت 35 میلیون تومان و مشابه قیمتی پژو به بازار عرضه خواهد شد. در این صورت کوییک یا همان ساینا هاچ‌بک تبدیل به ارزان‌ترین خودرو اتوماتیک در ایران خواهد شد. سبد محصولات پراید و پژو 405 هم آنچنان که اخیرا رضا رضایی رئیس انجمن قطعه‌سازان خودرو اخیرا اعلام کرد آخرین نفس‌های خود را در سال 96 خواهد کشید و قرار است به تدریج تا سال 97 از مدار تولید سایپا و ایران‌خودرو خارج شوند. این در شرایطی است که فولکس واگن خودروساز اول دنیا قرار است از مردادماه سال آینده بار دیگر به تولید در ایران اقدام کند و از سویی خودروسازان چینی نیز همچنان حضور پررنگی در ایران دارند. ارائه سه محصول جدید از طرف پژو در ایران به همراه تولید گسترده چند مدل رنوی فرانسه در سایپا مهمترین تحولات برنامه تولید خودروی این شرکت‌ها برای سال آینده خواهد بود.

از سال 94 به دنبال توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های خودرویی ایران، خودروسازان تولید خودروهای جدیدتر را نیز در دستور کار قرار دادند و در سال 95 قراردادهای متعدد همکاری بین رنو و پژوی فرانسه با سایپا و ایران‌خودرو منعقد شد. به نظر می‌رسد بخش عمده نتایج این قراردادهای همکاری اثرات خود را از سال 96 نشان خواهد داد و محصولات تولیدی خودروسازهای ایرانی را تا حدودی از تکرار سال‌های گذشته خارج خواهد کرد. طی 2 سال گذشته فروش نقدی محصولات قدیمی ایران‌خودرو و سایپا قطع نشده و با وجودی که موعد تحویل برخی از این خودروها یک تا 2 ماه ذکر شده است اما زودتر از موعد به دست مشتریان می‌رسند. در حال حاضر خودروهای پژو 206 و دنای ایران‌خودرو براساس مطالعات میدانی از این قاعده پیروی می‌کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن به مشتریان شان تحویل می‌شوند. ایران‌خودرو در همین هفته فروش نقدی محصول شاسی بلند سوزوکی فیس لیفت شده را نیز آغاز کرد. این خودروها با قیمت حدود 140 میلیون تومان 20 روزه دست مشتریان می‌رسند و خریداران می‌توانند برای عید از آنها استفاده کنند. برنامه سایپا در تولید خودروی ساینا نیز اما از میزان تقاضای این محصولات جلوتر است و سایت این شرکت اطلاعیه داده مشتریان در صورت خرید می‌توانند این خودروها را به صورت تحویل فوری در همین اسفندماه و البته با سند سال 96 دریافت کنند. شاید همین تحویل فوری خودروهای قدیمی این شرکت‌ها قیمت واسطه‌گرها را نیز شکسته است. در حال حاضر واسطه‌گرها و فروشنده‌های خرد برخی از این محصولات را با فاصله قیمتی 1 تا 2 میلیون تومان گران‌تر از کارخانه به صورت روزانه تحویل مشتری می‌دهند. پژو 206 در میان این محصولات بهترین شرایط را دارد. این ماجرا در فروش محصولات رنوی سایپا و ایران‌خودرو معکوس است. هم موعد تحویل خودروها طولانی است و فروش نقدی ندارند، هم فاصله قیمت کارخانه تا بازار بین 4 تا 9 میلیون تومان فاصله دارد. در حال حاضر رنوی لوگان با 3 مدل رنو تندر 90، پارس تندر و تندر پلاس در سایپا و ایران‌خودرو تولید می‌شوند. با این حال مراجعه به سایت فروش این شرکت‌ها نشان می‌دهد قیمت قطعی این خودروها برای زمان تحویل ذکر نشده است. از سویی پیش‌فروش آنها نیز تا مردادماه سال آینده پر شده است. رنو ساندرو و ساندرو استپ‌وی نیز که به تدریج از سال گذشته راهی بازار خودروی ایران شدند تنها در سایپا مونتاژ می‌شوند. ساندرو استپ‌وی طی 3 مرحله فروش ظرفیت تولید خود را تا آبان‌ماه سال 90 پر کرده است و در حال حاضر ثبت نام جدیدی برای آن وجود ندارد. ساندروی معمولی نیز در آگهی پیش‌فروش خود از مردادماه سال آینده به بعد تحویل مشتریان خواهد شد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار