08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

چرا رئیس‌جمهور سابق همچنان آمارها را جابجا می‌کند؟/ همه چیز درباره درآمد دولت‌ها در ۱۰ سال گذشته
1395/12/19 8:54:6 print

چرا رئیس‌جمهور سابق همچنان آمارها را جابجا می‌کند؟/ همه چیز درباره درآمد دولت‌ها در ۱۰ سال گذشته
محمود احمدی‌نژاد در دفاعیات اخیر خودش گفته بود کل پرداختی خزانه در سال ۹۱ یعنی سال آخر دولت قبل با همه فراز و نشیب‌های مهم حدود ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که براساس گزارش بانک مرکزی درآمد ملی دولت دهم به قیمت ثابت سال ۸۳ بالغ بر ۱۶۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

گروه اقتصادی شهر- محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق اخیرا طی ۲ نامه نسبت به عملکرد دولت خود و انتقادهای مطرح شده نسبت به درآمدهای بالای ارزی و غیرارزی دولت‌های نهم و دهم پاسخ داده است و دفاعیات او محل مناقشه در ارزیابی درآمد دولت‌ها قرار گرفته است. رجوع به آمارهای بانک مرکزی اما واقعیت‌های دیگری را نشان می‌دهد.

آمارهای مالی دولت شامل محاسبات مقدماتی درآمدها و هزینه‌های دولت، داد و ستد دارایی‌ها و بدهی‌ها، مخارج دولت برحسب وظایف و صورت وضعیت منابع و مصارف دولت طبق دستورالعملی موسوم به GFSM است که صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۱ منتشر کرده است. بودجه کل کشور به زبان ساده‌تر و در چارچوب این دستورالعمل شامل ۲ بخش بودجه بخش عمومی و شرکت‌هاست. به طور معمول آنچه در گزارش‌ها محل استناد قرار می‌گیرد منابع و مصارف بودجه عمومی است که از ۳ محل تأمین می‌شوند و در ۳ محل نیز مصرف می‌شوند. بخش عمده‌ای منابع درآمدی دولت از محل مالیات‌هاست و در بخش دوم از واگذاری سرمایه‌ای صورت می‌گیرد. منبع درآمدی سوم دولت نیز فروش اوراق مالی است که در مقایسه با رقم کل بودجه عمومی سهم بالایی ندارد.

در تعریف دیگری مطابق دستورالعمل صندوق بین‌المللی پول درآمد دولت‌ها در ۴ دسته مالیات‌ها، حق بیمه‌های اجتماعی، کمک‌های بلاعوض و سایردرآمدها تقسیم‌بندی می‌شود. درآمدهای حاصل از فروش نفت در ایران جزو درآمدهای سرمایه‌ای یا همان بخش رانت در سایر درآمدها قرار می‌گیرد که پول حاصل از فروش آن باید به خزانه واریز شود.

مجموع حساب‌های دولت نزد بانک مرکزی آن چیزی است که تحت عنوان خزانه از آن یاد می‌شود و درآمد دولت در طول سال و به صورت روزانه به این حساب‌ها وارد و خزانه‌دار کل آن را براساس قانون بودجه روزانه به دستگاه‌ها اختصاص می‌دهد.

محمود احمدی‌نژاد در دفاعیات اخیر خودش گفته بود کل پرداختی خزانه در سال ۹۱ یعنی سال آخر دولت قبل با همه فراز و نشیب‌های مهم حدود ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که براساس گزارش بانک مرکزی درآمد ملی دولت دهم به قیمت ثابت سال ۸۳ بالغ بر ۱۶۴ هزار میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که دولت دهم در سال ۹۱ به علت تحریم‌های هسته‌ای مطابق گزارش بانک مرکزی ۱۷ درصد کاهش درآمد پیدا کرده بود و یک سال قبل‌ترش شرایط بسیار ویژه‌ای از حیث درآمدهای نفتی و غیرنفتی داشت.

درآمد دولت دهم در سال ۹۱ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۶۴ هزار میلیارد تومان (۱۷ درصد کاهش به علت تحریم‌های هسته‌ای)

درآمد دولت دهم در سال ۹۰ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۹۹ هزار میلیارد تومان (۶.۳ درصد افزایش)

درآمد دولت دهم در سال ۸۹ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۸۷ هزار میلیارد تومان (۹.۸ درصد افزایش)

درآمد دولت دهم در سال ۸۸ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۷۰ هزار میلیارد تومان (۴.۱ درصد کاهش)

درآمد دولت نهم در سال ۸۷ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۷۷ هزار میلیارد تومان (۰.۷ درصد کاهش)

درآمد دولت نهم در سال ۸۶ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۷۸ هزار میلیارد تومان (۱۱.۸ درصد افزایش)

درآمد دولت نهم در سال ۸۵ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۶۰ هزار میلیارد تومان (۶.۲ درصد افزایش)

درآمد دولت نهم در سال ۸۴ به قیمت ثابت سال ۸۳: ۱۵۰ هزار میلیارد تومان (۱۳ درصد افزایش)

درآمد دولت نهم در سال پایه ۸۳: ۱۳۳ هزار میلیارد تومان (۷.۳ درصد افزایش)

 

آمار درآمدهای دولت یازدهم به اذعان رئیس‌جمهور سابق:

در سال ۹۲ یعنی اولین سال دولت فعلی درمجموع ۱۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شده و توسط خزانه به دستگاه‌ها برای هزینه اختصاص یافته است.

در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب ۱۷۸ هزار میلیارد تومان و ۲۰۴ هزار میلیارد تومان درآمد کسب گردید که متقابلا هزینه شده است. از سویی به گفته محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت یازدهم در ۹ ماه نخست سال ۹۵ نیز ۱۶۵ هزار میلیارد تومان از درآمدهای بودجه محقق شده است. بر این اساس درآمدهای دولت یازدهم طی ۴ سال گذشته به شرح زیر بوده است:

درآمد دولت یازدهم در سال ۹۲: ۱۴۷.۵ هزار میلیارد تومان (کاهش نسبت به سال ۹۱)

درآمد دولت یازدهم در سال ۹۳: ۱۷۸ هزار میلیارد تومان (افزایش نسبت به سال ۹۲)

درآمد دولت یازدهم در سال ۹۴: ۲۰۴ هزار میلیارد تومان (افزایش نسبت به سال ۹۳)

درآمد دولت یازدهم در ۹ ماه نخست سال ۹۵: ۱۶۵ هزار میلیارد تومان

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار