08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

شاید سال دیگر
1395/12/21 8:27:29 print
قصه تکراری حذف صفرهای پول ملی
شاید سال دیگر
در سال‌هاي گذشته حذف صفرها در دوره‌هاي متفاوتي مطرح شده، اواسط دهه 80 بود که با افزايش نرخ تورم و روند کاهشي ارزش پول ملي در دولت محمود احمدي‌نژاد، حذف صفرها از ريال به‌صورتي کاملا جدي مطرح شد. اين درحالي بود که بي‌ثباتي‌ای که اقتصاد ايران در آن دوره تحمل مي‌کرد، در کنار رشد غيرقابل کنترل نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملي، اجراي اين طرح را در نظر بسياري از کارشناسان اقتصادي، اقدامي خطرناک و پرهزينه معنا کرده بود.

حذف صفرها نزديک شد. داستان چند‌ساله حذف صفرها از پول ملي که هر‌از‌گاهي از سوي مسئولي زمزمه مي‌شود و در باب ضرورت اجراي آن حرف‌ها زده شده، سايه اجرا را نزديک‌تر از هر زمان ديگري بر سر خود مي‌بيند. تک‌رقمي‌شدن نرخ تورم و ثبات اقتصادي که دولتي‌ها از آن حکايت مي‌کنند، باعث شده قائم‌مقام بانک مرکزي، زمان خداحافظي صفرها با پول ملي را نزديک بداند: «در سال‌هاي گذشته تاکنون، حذف سه يا چهار صفر از پول ملي در دستور کار بوده اما اين امر نياز به ثبات بيشتر اقتصاد و نيز کنترل تورم دارد. پيش‌بيني‌ها حاکي از آن است که براي اجرايي‌کردن اين امر نياز به يک سال ديگر زمان داريم.»
در سال‌هاي گذشته حذف صفرها در دوره‌هاي متفاوتي مطرح شده، اواسط دهه 80 بود که با افزايش نرخ تورم و روند کاهشي ارزش پول ملي در دولت محمود احمدي‌نژاد، حذف صفرها از ريال به‌صورتي کاملا جدي مطرح شد. اين درحالي بود که بي‌ثباتي‌ای که اقتصاد ايران در آن دوره تحمل مي‌کرد، در کنار رشد غيرقابل کنترل نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملي، اجراي اين طرح را در نظر بسياري از کارشناسان اقتصادي، اقدامي خطرناک و پرهزينه معنا کرده بود.  
با تغيير دولت با اينکه بانک مرکزي در دولت يازدهم هم تمايل خود براي حذف چند صفر از پول ملي را اعلام کرد اما با توجه به شرايط بي‌ثبات اقتصادي‌ای که از حدود سه سال پيش وجود داشت، تورم فزاينده، رشد اقتصادي منفي و شرايط ارزي‌ای که قابل پيش‌بيني نبود، در نتيجه، سياست رفرم پولي را بايگاني کرد و وعده داد تا زماني که شرايط اجراي آن از جمله ثبات اقتصاد کلان، تورم تک‌رقمي، ثبات بازار ارز و ساير زمينه‌ها فراهم نشود، به هيچ عنوان دراين‌باره اقدامي نخواهد کرد. پرونده حذف صفرها در دولت يازدهم هيچگاه به‌صورت جدي روي ميز نيامد اما چند ماه پيش بود که قضاوي، معاون وزير اقتصاد، با تأکيد بر اينکه «حذف صفر و اصلاح پول ملي، اقدامي ضروري است و به زمان آن نزديک شده‌ايم»، بار ديگر پرونده رفرم پولي را باز کرد تا بحث حذف صفرها از اسکناس‌هاي ايراني و حتي تغيير واحد پولي مطرح شود. 
حالا با گذشت چند ماه از سخنان قضاوي مبني‌بر نزديک‌بودن زمان حذف صفرها، نوبت به قائم‌مقام بانک مرکزي رسيده تا پيش‌بيني کند که سه يا چهار صفر تا يک سال ديگر از پول ملي حذف خواهد شد: «پيش‌بيني‌ها حاکي از آن است که براي اجرايي‌کردن اين امر، نياز به يک سال ديگر زمان داريم.»
به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، اکبر کميجاني در ديدار با يوزف پورينگر، استاندار اتريش عليا؛ فرانتز گاسلس برگر، رئيس اوبر بانک (OBER BANK) اين کشور، سفير اتريش در ايران و هيأت تجاري و بانکي همراه آنها، ضمن اشاره به سابقه طولاني‌مدت روابط ميان دو کشور ايران و اتريش در توضيح وضعيت اقتصاد کلان کشور گفت: «در سال‌هاي تحريم، وضعيت اقتصاد کلان کشور از شرايط مناسبي برخوردار نبود و در سال‌هاي 1391 و 1392 رشد اقتصادي به‌ترتيب به منفی 6,8 و منفی 1,9 درصد رسيده بود اما با روي‌کارآمدن دولت فعلي و حاکم‌شدن ثبات سياسي و اقتصادي، شرايط اقتصادي کشور نيز تغيير کرد. نمود اين امر را مي‌توان در شاخص‌هاي کلان اقتصادي مشاهده کرد. در سال ابتدايي دولت يازدهم، توانستيم به رشد اقتصادي سه درصد دست يابيم و از شرايط رکودي فاصله ‌بگيريم، همچنين هم‌اکنون تورم از حدود 40 درصد به زير 10 درصد رسيده و اين امر در سايه انضباط پولي و مالي محقق شده که اميد است با اين تدابير در آينده، منابع مالي کشور به‌سمت صنايع و بهره‌وري اقتصادي هدايت شود.»
او ادامه داده است: «درحال‌حاضر، نرخ تک‌رقمي تورم محقق شده و اميدوار هستیم در طولاني‌مدت به هدفمان که همان دستيابي به تورم زير پنج درصد است نيز دست يابيم و بتوانيم اين دستاورد را حفظ کنيم. درهمين‌راستا، بانک مرکزي توانسته است نوسانات نرخ ارز را کنترل و هدايت کرده و به بازار ارز ثبات بخشد. اين ثبات اقتصادي کشور، فضاي مناسبي را براي گسترش فعاليت‌ها و همکاري‌هاي اقتصادي فراهم کرده است و بر‌اين‌اساس، معتقد هستیم با ثبات ايجادشده، ديگر کشورها از گسترش همکاري‌ها با ايران استقبال مي‌کنند.»
عضو هيأت عامل بانک مرکزي با اشاره به تحقق رشد اقتصادي 7,4 درصدي در نيمه نخست سال جاري گفت: «در سال جاري، ايران توانست به رشد مناسب 7,4 درصدي در 6 ماهه نخست دست يابد و اميدوار هستیم اين روند ادامه يابد. پس از اجرايي‌شدن توافق برجام، موانع صادرات نفت برطرف شد و توليد نفت ايران افزايش يافت. درحال‌حاضر، سطح توليد نفت به سطح پيش از تحريم‌ها افزايش يافته است؛ البته رشد اقتصادي کشور در بخش غيرنفتي نيز افزايش يافته و اميدواريم اين روند در سال آينده نيز ادامه يابد و تا پايان سال جاري به رشد اقتصادي هفت درصد دست يابيم. تمامي اين شاخص‌ها نشان از بهبود شرايط اقتصادي ايران و حرکت اقتصاد به‌سمت سلامت دارد.»
کميجاني با اشاره به گزارش نهادهاي بين‌المللي از بهبود فضاي اقتصادي در ايران گفت: «در اين مدت، ايران در تلاش بوده است تا همکاري‌هاي خود را با نهادهايي همچون بانک جهاني و صندوق بين‌المللي پول افزايش دهد. صندوق بين‌المللي پول در گزارش اخير اقتصادي خود موسوم به «ماده 4»، تصوير جامع و دقيقي از شرايط اقتصاد کلان ارائه کرده است که مي‌توان براي شناخت بيشتر از اقتصاد ايران از آن گزارش بهره گرفت.»
او تأسيس شعب بانکي و دفاتر نمايندگي بانک‌هاي اروپايي و کشور اتريش در ايران را يکي از راه‌هاي گسترش روابط عنوان کرد و گفت: «بانک‌هاي اروپايي به‌منظور برقراري ارتباط بيشتر با ايران و گسترش فعاليت‌هاي تجاري خود مي‌توانند به تأسيس دفاتر نمايندگي و نيز شعب در ايران اقدام کنند.»
اين مقام مسئول بانک مرکزي در پاسخ به سؤالي که اصلاح واحد پولي کشور سال‌هاست در دستور کار بانک مرکزي قرار دارد، توضيح داد: «در سال‌هاي گذشته تاکنون، حذف سه يا چهار صفر از پول ملي در دستور کار بوده است اما اين امر نياز به ثبات بيشتر اقتصاد و نيز کنترل تورم دارد. پيش‌بيني‌ها حاکي از آن است که براي اجرايي‌کردن اين امر نياز به يک سال ديگر زمان داريم. همچنين مطالعات بسياري در زمينه اصلاحات ساختار پولي و بانکي کشور انجام شده است. دراين‌باره، ذکر اين نکته ضروري است که قانون پولي و بانکي کشور مربوط به سال قبل از پيروزي انقلاب اسلامي بوده؛ بنابراين درحال‌حاضر، دو لايحه بانکداري و بانک مرکزي تهيه شده و در اختيار دولت قرار گرفته است. موضوع اصلاح واحد پولي در قالب لايحه‌اي مستقل در آينده و در زمان مقتضي تهيه و تقديم دولت و مجلس شوراي اسلامي خواهد شد.»قائم‌مقام بانک مرکزي پيش‌بيني کرد:صفرهاي پول ملي يک سال ديگر مي‌روند.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار