08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

پشتمان به بيمه گرم نيست!
1395/12/23 9:0:48 print
مردم معتقدند که شرکت‌هاي بيمه قابل اعتماد نيستند
پشتمان به بيمه گرم نيست!
به نوشته يکي ديگر از کاربران، اعتماد به شرکت‌هاي بيمه از همه مهم‌تر است و اول بايد اين مشکل از سوي شرکت‌ها حل شود. وقتي قرار است تا سال‌ها، حق بيمه پرداخت کنيم و بعدش هم چيزي عايدمان نشود، اين‌گونه تبليغات و شعارهاي شرکت‌ها بي‌فايده بوده و بايد با آنها برخورد کرد.

«بيمه عمر؛ ميانبري براي پوشش هزينه‌ روزهاي ازکارافتادگي، معافيت‌ها، امراض خاص و مرگ‌هاي حادثه‌اي»؛ شايد همه ما بارها اين‌گونه شعارهاي تبليغاتي را روي بيلبوردهاي بزرگ جاده‌اي و حتي داخل شهري ديده و هر بار بي‌اهميت از کنار آنها عبور کرده‌ايم. حتي بارها و بارها هشدارهايي از کارشناسان درباره بيمه‌هاي عمر و برنامه‌ريزي براي آينده بهتر با اين بيمه‌ها به گوشمان خورده؛ اگر آتيه‌اي مي‌خواهيد که با رفاه و توسعه پايدار همخواني داشته باشد بايد از بيمه‌هاي عمر استفاده کنيد. با اين‌همه، انگار اين شاخه از بيمه هنوز هم در بين مردم، آن‌طور که بايد جا نيفتاده و خبرها از ضريب نفوذ پايين‌تر اين بيمه در ايران در مقايسه با کشورهاي توسعه‌يافته، حکايت مي‌کنند؛ در اين کشورها، بيمه عمر کاملا بديهي و مسلم بوده و مردم مي‌توانند با آينده‌نگري در دوران جواني، به فکر روزهاي غير‌قابل پيش‌بيني آينده باشند. براي آنها خيلي بهتر جا افتاده که تا دير نشده بايد بخشي از درآمد دوران جواني را بايد براي خريد اين‌گونه بيمه‌ها اختصاص داد و براي خريد آسايش در آن روزها، پول خرج کرد. اين درحالي است که در ايران، ضريب نفوذ بيمه، فاصله‌اي 6 درصدي را با ميانگين‌هاي جهاني دارد و بسياري از مردم با بي‌اعتمادي درباره شرکت‌هاي بيمه حرف مي‌زنند. 
به گزارش وقایع اتفاقیه نگاه مردم به بيمه‌ها، آن‌قدري منفي است که شايد تا اجباري در کار نباشد، به‌سمت خريد اين‌گونه بيمه‌ها نخواهند رفت. بسياري از مردم در نظراتي که درباره اعتمادشان به بيمه‌هاي عمر داده‌اند، از اينکه پول دادن به بيمه در ايران، اشتباهي بزرگ است، حکايت کرده و نوشته‌اند، «به بيمه‌ها نبايد اعتماد کرد چون درست سر بزنگاه، پشت آدم را خالي مي‌کنند. حتي اگر بيمه شخص ثالث هم اجباري نبود، حالا هيچ‌يک از مردم از آن استفاده نمي‌کردند و بازار اين بيمه هم مثل ديگر بيمه‌ها، درگير رکود و بي‌تحرکي بود.» در مقابل اين گروه، برخي ديگر نوشته‌اند، «اينکه نبايد به بيمه‌ها اعتماد کرد را اصلا قبول ندارم چون اگر بيمه شخص ثالث نبود، بسياري از مردم حالا در گوشه زندان‌ها داشتند آب‌خنک مي‌خوردند.» برخي از مردم هم از بي‌اعتمادي خود به بيمه‌هايي مثل بيمه عمر نوشته و از اينکه چگونه مي‌توانند به قول شرکت‌هاي بيمه که در سال‌‌هاي آينده، بايد عملي شود، اعتماد کنند، گلایه کرده‌اند، «با چنين اوضاع اقتصادي‌اي که حتي نمي‌توان از چگونگي روند کاري بانک‌ها در سال آينده حرف زد، چطور مي‌توان تضمين کرد پولي که حالا مي‌دهيم تا 20 يا 30 سال آينده، به ما بازگشت داده خواهد شد و هزينه‌هاي زندگي‌مان را پوشش خواهد داد؟» يکي از کاربران هم با اشاره به نگراني‌هاي خود درباره آينده بيمه‌ها در ايران، زير خبر اعتماد به بيمه عمر، نوشته‌، «من و خانواده‌ام حدود دو سالي است که تحت پوشش بيمه عمر هستيم ولي اگر راستش را بخواهيد، من از عاقبت اين بيمه مي‌ترسم چون بايد 15 سال پول پرداخت کنم و نوبت به بيمه که برسد، مطمئنم که مي‌گويد، پول نداريم، ورشکسته شديم و امروز برو و فردا بيا.» اين کاربر در ادامه گفته، «اگر مي‌شد که مردم را مطمئن کرد که بعد از 15‌سال از اين حرف‌ها خبري نخواهد بود، بسياري از مردم حتما براي خريد بيمه عمر اقدام خواهند کرد.» او در ادامه نوشته، «حتي حالا بعد از دو سال هم يکسري مسائل است که در موقع بستن قرارداد گفته بودند ولي عملي نکرده‌اند؛ يکسري مسائل خيلي ريزي که بهتر است بگويم شرکت‌ها دبه کرده‌اند.» به نوشته يکي ديگر از کاربران، «اعتماد به شرکت‌هاي بيمه از همه مهم‌تر است و اول بايد اين مشکل از سوي شرکت‌ها حل شود. وقتي قرار است تا سال‌ها، حق بيمه پرداخت کنيم و بعدش هم چيزي عايدمان نشود، اين‌گونه تبليغات و شعارهاي شرکت‌ها بي‌فايده بوده و بايد با آنها برخورد کرد.» يکي ديگر از کاربران هم گفته، «من دو سالي است که بيمه عمر خريده و تا به‌حال حدود 700 هزار تومان، پرداخت کرده‌ام.
 با خريد آن به من حتي گفتند که بعد از حدود سه ماه مي‌توانيد وام هم بگيريد اما خبري نبود؛ با چنين اتفاقي که بعد از دو سال افتاده، چطور مي‌خواهند به وعده‌اي که قرار است بعد از 20 سال محقق شود، اعتماد کنيم.» يکي هم گفته، «به نظر من، تا وقتي اولين کسي که حق بيمه عمرش را گرفته را نديده‌ايد به هيچ‌کدام از تبليغات شرکت‌ها براي بيمه‌هاي عمر اعتماد نکنيد.» يکي هم نوشته، «وقتي هيچ‌کس سر در نمي‌آورد که حق بيمه را چطور محاسبه مي‌کنند، چه انتظاري از ما دارند که به آنها اعتماد کرده و پول بابت بيمه عمر بدهيم؟» يکي از کاربران هم درباره تجربه ناموفقی که از اعتماد به شرکت‌هاي بيمه داشته، حکايت کرده و نوشته، «من براي بيمه شخص ثالثي که 6 سال حق بيمه داده بودم، پشيمان شده‌ام بعد انتظار داريد که تا 20 سال حق بيمه بدهم؟ و به شرکت‌ها اعتماد کنم؟» يکي ديگر هم از اينکه بايد فرهنگ استفاده از بيمه در کشور جا بیفتد، نوشته، «به‌جاي همه اين تبليغات، از همين الان شروع به تبليغ کنيد؛ اول فرهنگ‌سازي کنيد که مردم بدانند کجاها از اين بيمه‌ها بهتر مي‌توان استفاده کرد. هميشه اين‌طور بوده که اول، چيزي را تبليغ مي‌کنيد بعد يادتان مي‌افتد که بايد آن را اول آموزش مي‌داديد.» بي‌اعتمادي به شرکت‌هاي بيمه تا جايي پيش رفته که بسياري از مردم ترجيح مي‌دهند که پول خود را به جاي اين‌گونه اعتمادها، صرف کارهاي واجب‌تري کرده و چندان به آينده خود و خانواده خودشان فکر نکنند. 
بسياري از کاربران با اشاره به حقوق‌هاي پايين و هزينه‌هاي ضروري‌تر زندگي اين‌طور نوشته‌اند، «مگر چقدر حقوق مي‌گيريم که اين‌همه حق بيمه بدهيم؟ تازه از کجا معلوم اصل پولمان را بعد از ۱۰ سال به ما برگردانند، چه برسد به سودش.» يکي هم گفته، «من اصلا به اين شرکت‌هاي بيمه پول نمي‌دهم. وقت گرفتن پول، همه‌جور قولي مي‌دهند اما وقتي بخواهند که حق بيمه را پس بدهند با هزار اما و اگر، هزينه‌ها را نمي‌دهند.» برخي ديگر از کاربران هم به تعداد زياد شرکت‌هاي بيمه اشاره کرده و نوشته‌اند، «روزي ۱۰ تا از اين بازارياب‌هاي بيمه عمر به خانه ما زنگ مي‌زنند؛ هرکدام هم يک چيز مي‌گويند. اصلا معلوم نيست کدام‌يک از آنها واقعي هستند و بايد به آنها اعتماد کرد.» 
آن‌طور که از نظرات مردمي برمي‌آيد، بسياري از آنها از اينکه اعتمادي به شرکت‌هاي بيمه ندارند، گلایه دارند. شايد اگر شرکت‌هاي بيمه، خوش‌قولي خود را به آنها ثابت کنند، بازار بيمه‌هايي مثل بيمه عمر در ايران هم مثل ديگر کشورهاي توسعه‌يافته رونق بگيرد.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار