08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

مسیر بازار نفت و آینده ایران/ فشارهای نفتی آمریکا ادامه می یابد
1396/1/27 10:53:28 print

مسیر بازار نفت و آینده ایران/ فشارهای نفتی آمریکا ادامه می یابد
سیاست های ایالات متحده آمریکا در خودکفا شدن از واردات انرژی به ویژه از خاورمیانه از زمان های دور دغدغه بیشتر رؤسای جمهور این کشور بوده است. حالا با روی کار آمدن ترامپ، ایالات متحده بر تعداد سکوهای نفتی خود افزوده است.

گروه اقتصادی شهر؛ عباس دهقان- قیمت نفت در روزهای اخیر در پی حمله موشکی آمریکا به سوریه به بشکه ای حدود 55 دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل(مارس  2016) که قیمت هر بشکه نفت 27 دلار بود بیش از  50 درصد رشد را نشان می دهد. در هفته های گذشته آمارهای مربوط به آژانس اطلاعات انرژی آمریکا حکایت از آن دارد که این کشور 15 دکل حفاری به دکل های خود افزوده است و شمار دکل های حفاری نفت آمریکا به 566 عدد رسیده است. تولید نفت آمریکا نزدیک به 9 میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده و آمارهایی از صادرات نفت این کشور وجود دارد که به طور مثال در فوریه سال جاری(بهمن ماه 1395) صادرات نفت آمریکا به کشورهای آسیایی به حدود 900 هزار بشکه در روز بالغ گردیده است.

سیاست های ایالات متحده آمریکا در خودکفا شدن از واردات انرژی به ویژه از خاورمیانه از زمان های دور دغدغه بیشتر رؤسای جمهور این کشور بوده است. حالا با روی کار آمدن ترامپ، ایالات متحده بر تعداد سکوهای نفتی خود افزوده است. قیمت نفت هم در ماه گذشته میلادی در مقایسه با مارس 2016 نزدیک به 16 دلار در هر بشکه افزایش پیدا کرده است و آخرین برآوردهای آژانس اطلاعات انرژی آمریکا نشان می دهد تولیدات نفت و گاز شیل تا یک سال آینده رکورد 48 سال اخیر را خواهد شکست.

به نظر می رسد با افزایش بهای نفت در پی کاهش تولید اوپک و کشورهای غیر عضو و در نتیجه سودآور شدن دوباره تولید نفت آمریکا، این کشور بار دیگر به تولید خود اضافه نماید. به طور میانگین هزینه تولید نفت شیل در آمریکا بین 60 تا 70 دلار به ازای هر بشکه برآورد می شود که با توسعه فناوری های جدید روند کاهشی پیدا کرده است. این موضوع بر فعالیت های ایران برای افزایش تولید سایه افکنده و بار دیگر کشورمان را میان واشنگتن و مسکو قرار داده است که امروز بیش از هر زمان دیگری طی یک دهه گذشته به هم نزدیکتر شده اند. از زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون هر رئیس جمهوری که در آمریکا بر سر کار آمده یعنی از زمان پیش از انقلاب ایران، یکی از اهدافی که پیش روی خود داشته است آزاد شدن آمریکا از واردات نفت بوده است یعنی تولید نفت آمریکا به حدی برسد که کفاف نیازهای داخلی را بدهد.

به گزارش رویترز هفته گذشته کمیته مشترک وزرای اوپک متشکل از اعضای اوپک و کشورهای غیراوپکی تولیدکننده نفت، در بیانیه‌ای اعلام کرده اند که برای بررسی تمدید توافق کاهش تولید به مدت ۶ ماه دیگر توافق کردند.  در حالی در پیش نویس نخست این قرارداد مطرح می‌شود که سطح بالای پایبندی به توافق و پیشنهاد برای تمدید ۶ ماهه آن لازم است اما براساس نسخه نهایی، این کمیته از دبیرخانه اوپک درخواست کرده است تا «وضعیت بازار را بررسی کند و در آوریل ۲۰۱۷ در مورد تمدید کاهش‌های داوطلبانه تولید گزارش ارائه دهد». علت چنین اقدامی به اعلام ذخایر نفتی آمریکا بازمی‌گردد که حاکی از افزایش ذخیره نفتی این کشور دارد. براساس آمار اعلام شده، میزان برداشت نفت آمریکا افزایش یافته است  و ذخایر نفت این کشور  در هفته منتهی به ۱۰ مارس، به رکورد بی‌سابقه ۵۲۸٫۴ میلیون بشکه رسیده است. همین مساله سبد نفتی اوپک را از تک و تا انداخت و قیمت نفت آن به کمترین نرخ خود در سال جدید میلادی رسید. به این ترتیب متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۲۴ مارس ۲۰۱۷ یعنی ۴ فروردین ماه برابر با ۴۸٫۷۶۶ دلار در هر بشکه شد؛ این در حالی است که متوسط قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۱۷، با نرخی معادل ۵۲٫۲۳ دلار معامله شده بود. این تحولات می تواند حضور مجدد شیل اویل ها را توجیه پذیر کند. و این یعنی زنگ خطر برای اوپکی ها؛ حال اینکه تولیدکنندگان نفت برای مدیریت بازار و قیمت باید چه تصمیمی اتخاذ کنند، جای بحث دارد.

قیمت جهانی نفت علاوه بر سمت عرضه و میزان تولید کشورهای صادرکننده آن بستگی زیادی به سمت تقاضا و رشد اقتصاد جهانی و بخصوص کشورهای عمده خریدار نفت دارد. اینکه تولید نفت آمریکا افزایش خواهد یافت و یا تولید نفت به روال معمول گذشته در سطح مشخصی ثابت باقی خواهد ماند در هاله ای از ابهام قرار دارد. قیمت کنونی نفت وابستگی زیادی به میزان پایبندی کشورهای عضو و اعضای غیر عضو اوپک به کاهش میزان تولید توافق شده در اجلاس گذشته این سازمان دارد و بنابراین سقف قیمت ها در چنین شرایطی شکننده می باشد.

وضعیت ایران و توسعه میادین نفت و گاز آن در شرایط کنونی بازار جهانی نفت بایستی بیشتر مورد توجه برنامه ریزان اقتصادی و دولت مردان قرار گیرد. با توجه به شرایط کنونی سیاست در آمریکا و رویکرد خصمانه دولت جدید این کشور در قبال ایران که با تحریم جدید چند شرکت ایرانی نیز همراه بوده است، رویکرد ایران در قبال سرمایه گذاری های جدید نفتی و توسعه میادین نفت و گاز باید پیشگیرانه و توأم با تدبیر صورت پذیرد. هرچند آمریکا با توجه به اجماع جهانی در خصوص توافق هسته ای ایران و کشورهای +15 قادر به لغو برجام نخواهد بود اما تمام توان خود را برای اعمال فشار بر ایران و تضعیف این توافق مهم بکار خواهد گرفت.

با تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران به طور حتم شرکت هایی که در لیست ایران برای انعقاد قرارداد توسعه میادین نفت و گاز قرار دارند، مانند توتال فرانسه، شل هلند و شرکت های آسیایی، ژاپن و کره جنوبی که منافع بسیار بزرگتری از داد و ستد با ایران در خود آمریکا دارند، در مناقصات مربوط به توسعه میادین نفت و گاز ایران خودداری خواهند کرد. کما اینکه شرکت بریتیش پترولیوم تاکنون هیچ تصمیمی برای سرمایه گذاری در ایران نگرفته است.

مسأله دیگر به توان و قابلیت بازیافت مخازن نفتی ایران مربوط می شود به طوری که براساس آمارهای مربوط به نفت و گاز ایران در 10 سال گذشته تاکنون، ضریب بازیافت از مخازن نفت ایران کماکان زیر 25 درصد ثابت مانده است. به طور کلی هر یک درصد افزایش در ضریب بازیافت نفت به این معناست که ایران می تواند 7 میلیارد بشکه نفت بیشتری از ذخایر خود را تولید نماید. ایران برنامه هایی به خصوص در مدل جدید قراردادهای نفتی خود پیش بینی نموده است به این شرط که شرکت هایی که وارد توسعه میادین نفت و گاز ایران می شوند، بایستی افزایش ضریب بازیافت نفت را مد نظر قرار دهند. برای نمونه میادین غرب کارون بیشتر از 50 میلیارد بشکه نفت درجا دارد اما به طور متوسط تا 12 درصد بیشتر می توان نفت را از آنجا استخراج نمود که نشان دهنده پایین بودن ضریب بازیافت در این میدان است. شرط ایران این است که شرکت هایی که در نظر دارند این میدان را توسعه دهند ضریب بازیافت را تا دو برابر افزایش دهند. حالا بایستی دید ایران تا چه اندازه توانایی دارد که سرمایه های خارجی را جذب نماید و قراردادهای جدید را برای توسعه میادین خود نهایی کند.

 

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار