08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

روسیه چطور آمریکایی‌ها را برای جاسوسی استخدام می‌کند؟
1396/1/28 8:55:31 print

روسیه چطور آمریکایی‌ها را برای جاسوسی استخدام می‌کند؟
اسناد اف بی آی شرح می‌دهد که چطور روس‌ها تلاش می‌کنند جاسوس استخدام کنند.

گروه سیاسی شهر- این یک صحنه جدا شده از ماجرای هیجان‌انگیز داستان‌های هالیوودی است: زندگی و کار عوامل روسیه در سراسر روز جریان دارد و آنها از شهروندان آمریکایی به عنوان پوششی برای مأموریت سرقت اسرار دولتی استفاده می‌کنند.

در جهان واقعی، بسیار بعید است که همسایه، همکار یا پستچی شما یک عامل روسی با هویت مخفی باشند. اما این قطعا به آن معنا نیست که هنر جاسوسی به سبک جمع‌آوری اطلاعات در جهان از بین رفته است، به ویژه میان آمریکا و دشمن سابق جنگ سردش روسیه.

در میان همه اتهامات و حدس و گمان‌ها خارج از تحقیقات درخصوص دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا، این نکته که جاسوس‌های خارجی با استفاده از تاکتیک‌های قدیمی مدرسه‌ای و استخدام عوامل شخصی اطلاعات حساس را فاش می‌کنند، به طور واقعی و گسترده‌ای در میان مقامات اطلاعاتی آمریکا پذیرفته شده است.

براساس گزارش سی ان ان، هیچی شکی وجود ندارد که ظهور جنگ اطلاعات و جاسوسی سایبری، بازی جاسوسی را در سال‌های پس از جنگ سرد تغییر داده است، اما راهکارهای رسیدن به هدف، جذب و دستکاری منابع به طور کلی ثابت مانده است.

استراتژی استخدام جاسوس

تاکتیک‌های نوع «جاسوس 101» در طرح دعاوی دادگاه اف بی آی از یک مورد در سال 2015 اشاره به نام فردی داشت که از هویتش تنها عنوان «مرد1» موجود بود. در حالی که دولت هرگز هویت او را فاش نکرد، صفحه کارتر در ارتباط با سی ان ان تأیید کرد که شخص او و برخی اسنادش به عنوان یک هدف از سوی سه مأمور اطلاعاتی روسیه جذب شده بودند.

اف بی آی هرگز این صفحه را که بعدتر یک مشاور کمپین رقابت‌های انتخاباتی ترامپ می‌شد متهم نکرد. او به سمت یک جاسوس تغییر مسیر پیدا کرده بود و بارها و بارها هر گونه اتهام تخلف را رد کرد و گفت که آگاه نبوده که هدف جاسوس‌های روسی قرار گرفته است.

اما خلاصه اسناد اف بی آی استراتژی عوامل روسیه برای هدف قرار دادن فرد مورد نظر را آشکار می‌کنند. تکنیک‌های به کار گرفته شده در استخدام صفحه کارتر مشابه عملیات‌های به‌کارگیری از سوی عوامل کا گ ب در دوران جنگ سرد است.

مرحله نخست: ایجاد یک ارتباط

براساس توضیحات یک مقام سابق ضدجاسوسی به سی ان ان مراحل آغازین فرآیند جذب و استخدام یک هدف براساس اصل مشترک روابط انسانی مثبت مانند دوستی یا قدمت بنا نهاده می‌شوند. مرحله نخست شامل تعیین این مرحله است که آیا شخص واجد شرایط شخصیتی، شغلی یا ارتباطات هست یا نه، و آنگاه رابطه آغاز می‌شود.

درخصوص صفحه کارتر، عوامل روسیه پس از ملاقات با هدف یک خط ارتباطی مستقیم از طریق ایمیل با وی برقرار کرده بودند. براساس اسناد اف بی ای عوامل روسیه با وی در یک همایش انرژی در سال 2013 آشنا شده بودند.

مرحله دوم: هدف مناسب است؟

درنهایت عوامل روسیه به این نتیجه رسیدند که ترکیب جاه‌طلبی حرفه‌ای صفحه کارتر، ارتباطات با روسیه و شور و شوق عمومی در وی برای برقراری ارتباطات از وی یک هدف مناسب ساخته است تا به عنوان یک منبع اطلاعاتی تعقیبش کنند. این موارد در ارزیابی‌های اف بی ای عنوان شده بودند.

به شهادت اف بی ای محققان به این نتیجه رسیدند که گفت‌وگوها میان عوامل روسی و صفحه کارتر یک روش استخدام است که شامل تقلب، وعده لطف و سپس دور انداختن منبع اطلاعاتی می‌شود، آن هم پس از آن که اطلاعات مرتبط از سوی SVR یا همان سرویس اطلاعات خارجی فدراسیون روسیه به دست آمد.

نتیجه

طبق اظهارات یک مقام اطلاعاتی سابق آمریکا، استخدام موفقیت‌آمیز یک منبع اطلاعاتی بستگی به مرحله پایانی فرآیند شامل تصمیم جاسوس برای انتخاب همکاری دارد. در این حالت زمینه برای همکاری مشترک با وی در سهیم شدن اطلاعات حساس فراهم می‌شود.

از منظر این فرآیند، یک جاسوس خارجی از اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی یک هدف در پشت پرده استفاده می‌کند و این کار با توسل به احساسات فردی، ارائه لطف یا پول یا توسل به باج‌گیری صورت می‌گیرد. درخصوص مدل 2015 صفحه کارتر، اف بی ای می‌گوید تعاملات او با افراد مورد مطالعه

3 متهم مسئول مشارکت در توطئه فعالیت‌های یک عامل خارجی در ایالات متحده شناخته شدند. دو تن از مردان این کشور ایالات متحده را قبل از دادگاه ترک کردند. هر دوی آنها به خاطر شغل‌شان در دولت روسیه مصونیت دیپلماتیک داشتند. فرد سوم توسط مقامات ایالات متحده دستگیر شد و پس از اقرار صریح به جرائم خود در سال 2015 به مسکو فرستاده می‌شود.

صفحه مورد نظر نیز مکررا گفت که او نمی‌دانسته روس‌ها جاسوس بوده‌اند و بر این دفاعیه خود در ارتباط با سی ان ان تأکید داشته که تنها اطلاعات غیرمهم و اسناد تحقیقاتی در دسترس عموم را به آنها داده است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار