08/19/2017 - شنبه 28 مرداد 1396
مشاهده خبر

آراء رفراندوم ترکیه شمرده شد؛ 51 درصد «بله» گفتند/ آیا اردوغان به سمت دیکتاتوری تمام عیار می رود؟
1396/1/28 8:50:55 print

آراء رفراندوم ترکیه شمرده شد؛ 51 درصد «بله» گفتند/ آیا اردوغان به سمت دیکتاتوری تمام عیار می رود؟
اردوغان ادعا مي‌کند که اين رفراندوم براي تضمين ثبات و ممانعت از اقدامات ديگر براي کودتا ضروري است اما او همين حالا نيز بيش از هر سياستمداري در تاريخ ترکيه قدرت دارد...

بالاخره صندوق‌های رای در رفراندوم سرنوشت‌ساز تغییر قانونی اساسی ترکیه بسته شده و شمارش آرا به اتمام رسید

 شمارش کل آرا در همه‌پرسی ترکیه نشان می‌دهد حدود 51 درصد رای‌دهندگان به تغییرات قانون اساسی رای مثبت داده‌اند

 بیش از ۵۵ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ترکیه برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در هنگام انداختن رای خود به صندوق گفت: " این یک همه پرسی معمولی نیست؛ این رفراندومی بسیار مهم است چون به سیستم اداره کشور مربوط می‌شود."

 همه‌پرسی امروز تنها به دو گزینه آری و نه تقسیم‌بندی شده بود که مرتبط با ۱۸ تغییر در قانون اساسی ترکیه است

بعضی از موارد پیشنهادی در اصلاحات

 

رئیس جمهور مسئول تشکیل دولت است و علاوه بر وزیران، معاون یا معاونان رئیس جمهور را انتخاب می کند

 بی طرفی سیاسی رئیس جمهور لغو می شود و او می تواند در احزاب عضو شود

 مجلس می تواند در صورت رای نیمی از نمایندگان، زمینه استیضاح رئیس جمهور را فراهم کند اما نمایندگان دولت در برابر مجلس پاسخگو نخواهند بود.

 رئیس جمهور از اختیارات ویژه برای نظات بر عملکرد شورای عالی قضات و دادستان ها برخوردار خواهد شد

 رئیس جمهور از اختیار صدور بخشنامه های اجرایی و وضع مقررات کشوری برخوردار خواهد شد

 دوره ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس از چهار سال کنونی به پنج سال افزایش می یابد

 تعداد نمایندگان مجلس از ۵۵۰ نفر به ۶۰۰ نفر افزایش خواهد یافت

 حداقل سن نامزدهای نمایندگی مجلس از ۲۵ سال به ۱۸ سال کاهش می یابد

 رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می‌خواهد با ایجاد تغییرات ساختاری در قانون اساسی ترکیه، نظام پارلمانی را به نظام ریاستی تغییر دهد تا رییس‌جمهور اختیارات بیشتری داشته باشد

 تغییرات مورد نظر اردوغان به او اجازه خواهد داد در صورت پیروزی در انتخابات آتی تا سال ۲۰۲۹ در قدرت باقی بماند

 

از طرفی اشپیگل پیش از رای گیری می نویسد: احمد مومکو (در ترکي به معناي شمع‌ساز) زندگي‌اش را به خاطر رجب طيب‌اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه به خطر انداخته است. او تابستان گذشته به خاطر او به خيابان پا گذاشت و مقابل حاميان کودتا ايستاد و حتي پيش‌تر نيز به سازماندهي کارزارهاي انتخاباتي اردوغان ياري رسانده است اما مي‌گويد، ديگر نمي‌داند براي چه کسي بايد بجنگند؟ براي ترکيه؟ براي آک پارتي (حزب عدالت و توسعه، به رهبري اردوغان)؟ يا تنها براي رجب طيب‌اردوغان؟

مومکو، مردي ديلاق و ريشو، ۳۶ ساله در دفتر پسر‌دايي خود در بورسا، واقع در غرب آناتولي نشسته است. تمايلي ندارد که نام حقيقي‌اش منتشر شود زيرا به معبود خود (اردوغان) شک دارد و چنين چيزي در ترکيه امروز، خالي از خطر نيست. 16 آوريل (ديروز)، ترک‌ها درباره استقرار نظام رياست‌جمهوري که قدرت چشمگيري به اردوغان خواهد داد، رأي خواهند داد. مومکو بر اين باور است که اين اصلاحات ترکيه را به دولتي تک‌‌نفره بدل خواهد کرد و در ادامه مي‌گويد: «اردوغان خيلي افراط کرده است.» پسر دايي‌اش از او تندتر است، او مي‌گويد: «من هميشه به آک‌پ- نام اختصاري حزب عدالت و توسعه به رهبري اردوغان- رأي داده‌ام اما ديگر تمام شد.» او مي‌گويد: «اردوغان به آرمان‌هاي حزب خيانت کرده است. او رئيس‌جمهوري است. در کاخ زندگي مي‌کند اما همچنان قدرت بيشتري مي‌خواهد»؛ به‌ويژه از زمان تلاش براي کودتا در پانزدهم جولاي 2016، احمد مومکو نسبت به حزبش احساس بيگانگي مي‌کند. از آن شب شاهد آن بوده که مردم بي‌گناه به جرم خيانت زنداني شده‌اند. پدرزنش پشت ميله‌هاي زندان است زيرا سال‌ها پيش با يک سازمان خيريه به مديريت روحاني اسلام‌گرا، فتح‌الله گولن، همکاري کرده است؛ کسي که اردوغان وي را مغز متفکر کودتا مي‌داند. مومکو مي‌گويد: «تمام مملکت به خاطر جنگ اردوغان و گولن در عذاب است.» او همان چيزي را بيان مي‌کند که نظريه‌پردازان آک‌ پارتي در حلقه‌هاي محرمانه خود هفته‌هاست از آن سخن مي‌گويند: «حمايت از نظام رياست‌جمهوري رو به زوال است.» اردوغان که سخنراني‌هايش توده‌هاي مذهبي را برمي‌انگيزد، ممکن است اين‌چنين القا کند که کل کشور پشت او است. يکشنبه هفته گذشته (دوم آوريل) ده‌ها هزار نفر در آنکارا براي او هلهله سر دادند اما برخي نظرسنجي‌ها حکايت از آن دارد که کمپ «نه به رفراندوم» 10 درصد جلو افتاده است؛ حتي حاميان پيش‌تر وفادار به اردوغان، ازجمله کارگزاران حزب، متوجه نمي‌شوند که چرا رئيس‌جمهوري اين‌چنين به‌دنبال اين رفراندوم است. بنا بر نظرسنجي‌ها، يک‌سوم رأي‌دهندگان حزب آک پارتي هنوز بين رأي «آري» يا «نه» در ترديد هستند. نظام جديد در صورتي که در رفراندوم رأي بياورد، چنان قدرتي به رئيس‌جمهوري مي‌دهد که حتي مؤسس ترکيه نوين، مصطفي‌ کمال آتاتورک از آن بي‌بهره بود. در صورت پيروزي رفراندوم، رئيس‌جمهوري قادر خواهد بود وزرا و 12 تا 15 قاضي قانون اساسي را منصوب کند و قدرت آن را خواهد داشت تا هر زمان که بخواهد، پارلمان را منحل کند و پست نخست‌وزيري نيز حذف خواهد شد. اردوغان ادعا مي‌کند که اين رفراندوم براي تضمين ثبات و ممانعت از اقدامات ديگر براي کودتا ضروري است اما او همين حالا نيز بيش از هر سياستمداري در تاريخ ترکيه قدرت دارد، درحالي‌که مخالفانش، ازجمله اروپايي‌ها، اين اقدام را مقدمه‌اي براي ديکتاتوري تمام‌عيار اردوغان مي‌دانند..

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار