08/20/2017 - يكشنبه 29 مرداد 1396
مشاهده خبر

شکاف و اعتراضات در ترکیه بیشتر می شود/ روابط ایران و ترکیه بهبود می یابد
1396/2/1 18:11:36 print
پروفسور «ویلیام بیمن» رئیس دانشکده مردم شناسی دانشگاه مینه سوتا آمریکا در گفت و گو با "شهر":
شکاف و اعتراضات در ترکیه بیشتر می شود/ روابط ایران و ترکیه بهبود می یابد
مناطق شهرنشین بیشترین و قابل توجه ترین مخالفتها را با دولت اردوغان داشته و خواهند داشت. همه پرسی در عین حال نشان دهنده شکاف میان مناطق روستایی و شهرستانی از یک طرف و مناطق شهری است

گروه بین الملل-جلال حیران نیا: همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه در ۱۶ آوریل سال جاری میلادی (یکشنبه) در این کشور برگزار شد و توانست حدود ۵۱% از آرای مردم را به خود اختصاص دهد.

بر این اساس، نظام ترکیه از پارلمانی به ریاستی تغییر می یابد، سمت نخست وزیری حذف می شود و اختیارات بسیاری به رئیس جمهور ترکیه تفویض خواهد شد.

شورای عالی انتخابات انتخابات ترکیه نتیجه بدست آمده از شمارش آرای همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور را تائید کرد.

بر همین اساس نتیجه ۵۱.۴ درصد برای رای «آری» و ۴۸.۶ درصد برای رای «خیر» تائید شد.

در گفتگو با پروفسور «ویلیام بیمن» به بررسی تأثیر نتیجه همه پرسی ترکیه بر سیاست خارجی آنکارا پرداخته ایم که مشروح آن در ادامه آمده است.

پروفسور «ویلیام اورمان بیمن» (William O. Beeman) استاد و رئیس گروه مردم شناسی دانشگاه مینه سوتا(Minnesota) آمریکا است. وی همچنین از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ ریاست بخش خاورمیانه انجمن مردم شناسی آمریکا را نیز برعهده داشته است.

«ویلیام بیمن» پیشتر مدیر گروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم شناسی و مطالعات آسیای شرقی این دانشگاه نیز بود. وی دکترای مردم شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال ۱۹۷۶ دریافت کرده و به خاطر نوشتن چندین جلد کتاب و بیش از ۱۰۰ مقاله علمی در مورد پویش های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و غیره بسیار مشهور است.

رفراندوم تغییر قانون اساسی ترکیه با پیروزی شکننده اردوغان پایان یافت. کمپین «آری» با 51.4 درصد آرا از کمپین «خیر» که 48.6 آرا را به دست آورد پیروز شد. این پیروزی لرزان چه پیامی می تواند برای اردوغان داشته باشد؟

اولا، شبهاتی نسبت به نتایج همه پرسی وجود دارد، زیرا از وجود تعدادی از تعرفه های رأی گیریِ بدون مهر تایید صحبت می شود. دوما، نتیجه همه پرسی در شهرهای بزرگ ترکیه با اختلاف نسبتا زیادی، «خیر» بوده است.

مناطق شهرنشین بیشترین و قابل توجه ترین مخالفتها را با دولت اردوغان داشته و خواهند داشت. همه پرسی در عین حال نشان دهنده شکاف میان مناطق روستایی و شهرستانی از یک طرف و مناطق شهری است؛ شکافی که در طی 100 سال گذشته اصلی ترین عامل ایجاد تنش در ترکیه بوده است.

ساکنان مناطق شهری اغلب سکولارند و ساکنان مناطق  روستایی و شهرستانی بیشتر مذهبی اند. اردوغان یک رهبر مذهبی است و رأی دهندگان روستایی-شهرستانی، علیرغم برخی سیاستهای جنجال برانگیز اردوغان، از او حمایت می کنند. اردوغان در غیاب اپوزسیون پارلمانی و نبود چالش در میان اعضای دولتش، آزادانه تر می تواند از قدرت اجرایی اش استفاده کند. اما پیش بینی من این است که اعتراضات عمومی بیشتری نسبت به اقدامات وی صورت خواهد گرفت.

 

نتیجه «آری» در همه پرسی چه تاثیری می تواند بر سیاستهای داخلی اردوغان داشته باشد؟

می توانیم انتظار داشته باشیم که محدودیتهای محافظه کارانه مذهبی بیشتری بر زندگی روزانه مردم ترکیه اعمال شود. همچنین، اردوغان در اقدامات اجرایی اش با محدودیتهای کمتری مواجه خواهد شد. مطمئنا با رقبای اردوغان شدیدتر برخورد خواهد شد. من انتظار دارم که اپوزیسیون او را به نقض حقوق بشر متهم کند.

نتیجه «آری» در همه پرسی چه تاثیری بر روابط ترکیه و ایران خواهد داشت؟

به عقیده من، تغییری در روابط ایران و ترکیه ایجاد نخواهد شد و حتی ممکن است این روابط بهبود یابد. واقعیت این است که حوزه هایی که ایران و ترکیه در آن اختلاف دارند زیاد نیست و حضور یک رهبر قدرتمند از یک حزب اسلامی در قدرت در ترکیه مورد استقبال مقامات ایران قرار خواهد گرفت. بعلاوه، ترکیه به عنوان دروازه ای که ایران می تواند از طریق آن از نظر مالی با دنیا روابط گسترده تری داشته باشد مطرح است، و نیز دو کشور شرکای تجاری خوبی برای هم هستند.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا واکنش بسیار منفی به نتایج همه پرسی نشان داده و گفته آمریکا نگران تنزل دموکراسی در کشور متحدش، ترکیه است. به نظر می رسد از هنگامی که ترامپ وارد کاخ سفید شده، روابط آمریکا و ترکیه بهبود چندانی پیدا نکرده است. آیا این عدم بهبود، نتیجه مشکلات سیاسی میان دو کشور است؟

آمریکا روابطش با دیگر کشورهای را صرفا بر مبنای منافع استراتژیکش می سنجد. ایالات متحده نمایشی از نگرانی درباره حقوق بشر و دموکراسی اجرا می کند، اما در اصل، این نگرانی ها اصلا جایی در سیاستهای آمریکا ندارند.

ترکیه عضو ناتو است و این نکته کلیدی در روابط آمریکا با ترکیه است. اگر ترکیه تعهداتی که طبق ناتو بر دوشش است را به درستی انجام دهد _اقداماتی نظیر مخالفت با روسیه و حمایت از مبارزه با داعش_ روابطش با آمریکا در جاده درستی به پیش خواهد رفت.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
موزه هنرهای ملی

نظرسنجی
به نظر شما ریس جمهور آینده کدام مساله را در اولویت مسائل دولت خود قرار دهد؟ثبت نظر  مشاهده ی نتیجه  انصراف
آخرین اخبار