09/25/2017 - دوشنبه 3 مهر 1396
مشاهده خبر

ایران به بالاترین رتبه شفافیت آماری در ۷ سال گذشته رسید
1396/4/25 8:41:52 print

ایران به بالاترین رتبه شفافیت آماری در ۷ سال گذشته رسید
شاخص ظرفیت آماری یک امتیاز ترکیبی در ارزیابی ظرفیت سیستم آماری کشورهاست که بر پایه یک چارچوب ارزیابی مشخص در این حوزه‌ها صورت می‌گیرد: روش‌شناسی، منابع اطلاعات، دوره‌ای و به موقع بودن. این نمره از اعدادی بین صفر تا ۱۰۰ اختصاص داده می‌شود.

گروه اقتصادی شهر- نمره ظرفیت آماری ایران براساس محاسبات بانک جهانی در سال ۲۰۱۶ به بالاترین حد خود در ۷ سال گذشته رسیده است. نمره ارائه شده از سوی بانک جهانی در این بخش از معیارها به معنای شفاف‌تر شدن و آزادی اطلاعات بیشتر در کشورهاست. ایران در سال ۲۰۱۶ نمره ۷۸.۸۹ از ۱۰۰ را در حوزه ظرفیت آماری به دست آورده است. این نمره از حیث دسترسی، گردآوری و ممارست در دسترسی به داده‌های آماری محاسبه می‌شود. ایران در سال ۲۰۱۱ نمره ۶۸.۸۹ را در این بخش به دست آورده بود و طی سال‌های بعد به تدریج جایگاه خود را در این جدول بهبود داد. نمرات ۷۰ و ۷۳.۳ جایگاهی بودند که ایران در سال‌های بعد تا ۲۰۱۵ تکرار کرد. رتبه داده‌ای ایران در سایت بانک جهانی در مقایسه با سال ۲۰۱۵ ۵ نمره رشد داشته است و به ۷۸.۸۹ رسید. براساس جدول بانک جهانی ایران در رتبه ۴۰ ظرفیت آماری ایستاده است. روسیه، تاجیکستان، هند و ونزوئلا بالاتر از ایران و ترکیه، لهستان و رومانی پایین‌تر از ایران در این جدول ایستاده‌اند.

 

 

شاخص ظرفیت آماری یک امتیاز ترکیبی در ارزیابی ظرفیت سیستم آماری کشورهاست که بر پایه یک چارچوب ارزیابی مشخص در این حوزه‌ها صورت می‌گیرد: روش‌شناسی، منابع اطلاعات، دوره‌ای و به موقع بودن. این نمره از اعدادی بین صفر تا ۱۰۰ اختصاص داده می‌شود. برای همه کشورها ۲۵ معیار در این حوزه‌ها ارزیابی می‌شود که اطلاعات این ارزیابی با استفاده از اطلاعات در دسترس عمومی کشورها یا ورودی کشورها به دست می‌آیند.


 

ظرفیت آماری درواقع توانایی یک ملت برای جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و انتشار اطلاعات با کیفیت بالا درباره جمعیت واقتصاد آن کشور است. آمارهای کیفی برای همه مراحل تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد ضروری است، از جمله: نظارت بر شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی، اختصاص نمایندگی سیاسی و منابع دولتی، هدایت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و همچنین اطلاع‌رسانی به جوامع غیرانتفاعی بین‌المللی برای طراحی برنامه‌ها  و روش‌های سیاست‌گذاری. نمره شاخص ظرفیت آماری به صورت میانگینی از نمرات در ۳بعد دسترسی، جمع‌آوری و تداوم ارزیابی می‌شود.

در سال ۲۰۱۶ کشورهای مکزیک، شیلی، مولداوی و پرو توانستند رتبه‌های اول تا چهارم این جدول را با نمرات ۹۸.۸۹، ۹۵.۵۶ و ۹۳.۳۳ به خود اختصاص دهند. لیبی، اریتره و سومالی با اختصاص نمرات زیر ۴۰، ۳ کشور انتهایی این فهرست هستند. از میان کشورهای منطقه‌ای تنها مصر وضعیت بهتری در مقایسه با ایران دارد و طی سال‌های اخیر نمره نزدیک به ۹۰ را کسب کرده است. در سال ۲۰۱۶ نمره ظرفیت آماری مصر ۸۷.۷۸ بوده است.

rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید
چندرسانه ای
چندرسانه ای
طبیعت دربند

نظرسنجی
آخرین اخبار